Prawnik Katowice - kancelaria radców prawnych Antelegem - Katowice
Premia Łacińska - "Omnes ante legem aequi sunt et sine ulla distinctione ius habent aequum praesidium legis habere" - tzn. Wszyscy są równie wobec prawa i mają prawo, bez jakiejkolwiek różnicy, do jednakowej ochrony prawnej.

Sukcesja - planowanie spadkowe


Termin sukcesja oznacza przejście praw i obowiązków. Jednym z przejawów sukcesji jest sukcesja uniwersalna, czyli przejście ogółu praw i obowiązków w związku ze śmiercią osoby fizycznej. Ten smutny czas przynosi często wiele zmartwień i problemów także o charakterze prawnym. Problemów tych może być więcej, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą w zasadzie niezależnie od tego czy jest to indywidualna działalność gospodarcza czy jest prowadzona w formie spółki cywilnej, osobowej (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa) czy też w formie spółki kapitałowej w postaci spółki z o.o. Wiele przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy ze skutków jakie wiążą się z jego śmiercią lub śmiercią jego wspólnika, co to oznacza dla niego oraz samej spółki. Poniżej przykłady najpoważniejszych zagrożeń wiążących się ze śmiercią przedsiębiorcy.

Najpoważniejsze zagrożenia związane ze śmiercią osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą:
Rozwiązanie jednoosobowej działalności gospodarczej
Rozwiązanie spółki cywilnej
Rozwiązanie spółek osobowych
Zmiany w spółkach kapitałowych- zmiany wspólników, zmiany w zarządzie
Niepotrzebne podatki
Dziedziczenie nieletnich– wpływ sądu opiekuńczego
Spłata wspólników
Paraliż szybkiej decyzyjności w spółce
Długi spadkowe

Uniknięcie powyższych zagrożeń jest możliwe poprzez odpowiednie zaplanowanie sukcesji. Planowanie sukcesji jest procesem, na który składa się szereg czynności o charakterze prawnym wspomaganym również instrumentami finansowymi takimi jak polisy na życie.

Korzyści jakie przynosi zaplanowana sukcesja:
Jasny plan przekazania majątku rodzinnego i firmowego
Płynność zarządzania w spółce
Zachowanie majątku między pokoleniami
Gwarancja pokrycia kosztów i płynności finansowej rodziny
Zabezpieczenie finansowe najbliższych (zapewnione płynne środki na: życie, zachowki i spokojny sen
Bezpieczeństwo decyzyjności w spółkach
Wiarygodność dla banków i innych kontrahentów

Zajmujemy się kompleksowo planowaniem spadkowym i kwestiami związanymi z sukcesją zarówno pod kątem działalności gospodarczej, jak i pod kątem stosunków rodzinnych. Współpracujemy z kancelarią notarialną, doradcą podatkowym oraz doradcą finansowym. aby w jak najlepszy i najdogodniejszy sposób przeprowadzić wdrożenie planu sukcesji, a jednocześnie uniknąć problemów finansowych takich jak podatki i inne daniny publiczne. Sprawimy, że Twoja firma będzie funkcjonowała bez uszczerbku nawet jeśli zabraknie Ciebie lub Twojego wspólnika, a Twojej rodzinie zabezpieczymy bezpieczną przyszłość na kolejne lata.

DANE KONTAKTOWE

Adres firmy:

ul. Ligonia 30/3 (I piętro)
40-036 Katowice

Błażej Nowak Radca prawny
tel. 727-510-742
e-mail: kancelaria@antelegem.pl